Mistrovství Evropy v požárním sportu

hasičů a záchranářů

6.září dorazila družstva soutěžících do Ostravy, aby se mohla zapsat u prezentace a ubytovat.

7.záři se losovali rozhodčí pro následující dny mistrovství, soutěžní družstva taktéž podle časového harmonogramu trénovala jednotlivé disciplíny na Vítkovickém stadionu.

8. září dopoledne začala výstava požární a záchranářské techniky a disciplína běh na 100metrů s překážkami. Program 1. dne mistrovství zahájila hudba hradní stráže a hasiči se starou stříkačkou taženou koňmi, jejich cílem bylo uhasit vlastní vyrobenou hospodu. Po malé chvíli na Vítkovický stadion  přistával jeden parašutista za druhým s vlajkami České republiky, Moravskoslezského kraje a také s vlajkou města Ostravy. Ihned po přistání všech parašutistů následoval nástup rozhodčích a soutěžních družstev, přičemž cedule se jmény soutěžících států nesly i některé z členek našeho SDH Havířov - Město. Po nástupu zazněla státní hymna ČR se vztyčením státní vlajky a vlajky Mezinárodní sportovní federace hasičů a záchranářů. Po proslovech všech hostů složili slib soutěžící i rozhodčí. Přibližně kolem půl sedmé večer byl zapálen olympijský oheň. Po pár minutách mohli návštěvníci i soutěžící shlédnout malé hasiče z Plzně s velmi krásnou ukázkou jak to asi vypadá u zásahu. První kapela na scéně měla být Těžkej Pokondr, která bohužel kvůli zdravotním problémům nedorazila. Začaly tedy semifinálové běhy na 100 metrů s překážkami. Následovalo vystoupení dětí z MSK, to už se připravovala i česko-ukrajinská skupina TOUCH, která po dětech předvedla, jak dokáže rozproudit publikum. Po tomto hezkém koncertu proběhl finálový běh na 100 metrů s překážkami a vyhlášení celkového vítěze v této disciplíně celkové výsledky. Za malou chvíli už bylo k zhlédnutí vyprošťování zraněných osob z havarovaného automobilu, pro "raněné" dokonce přiletěl i vrtulník. Jako jedna z posledních ukázek bylo defilé hasičské techniky od ruční a koňské stříkačky, přes ještě nyní sice "starou", ale využívanou techniku, k vidění byla také nejmodernější technika využívaná převážně profesionálními hasiči. Jako hřeb večera lze považovat vystoupení slovenské skupiny NO NAME. Kolem pul deváté večer byl k shlédnutí nádherný ohňostroj.

9.září již od 10:30 začal výstup do 4. podlaží cvičné věže výsledky jednotlivců , výsledky týmů. Kolem půl čtvrté odpoledne byla zahájen dvojboj výsledky a štafeta 4x100 metrů výsledky.

10.září v 9:30 hod začal na letišti v Ostravě - Mošnově požární útok. Družstvo České republiky zde vytvořilo nový evropský a asijský rekord v požárním útoku časem 26,01s výsledky. Tentýž den v 17 hodin na Prokešově náměstí v Ostravě, před novou radnicí, bylo mistrovství slavnostně ukončeno.

První místo obsadili Bělorusové, na druhém se umístila reprezentace z České republiky a bronzovou příčku obsadilo družstvo z Ukrajiny.

Celkové hodnocení všech družstev